Click to Translate Whole Page to Read and Solve

Δευτέρα 13 Μαΐου 2024

Μαναβική

Η γιαγιά της Γλυκερίας ψώνιζε σε ένα κατάστημα που είχε μόνο μήλα, μπανάνες και αχλάδια. Τα μήλα είχαν 50 λεπτά το καθένα, τα αχλάδια 60 λεπτά το καθένα και οι μπανάνες ήταν φθηνότερες από τα αχλάδια. 
Η γιαγιά της αγόρασε πέντε φρούτα, συμπεριλαμβανομένης μιας μπανάνας, και πλήρωσε 2 ευρώ και 75 σεντς. Πόσα σεντ θα μπορούσε να κοστίζει μια μπανάνα; Βρείτε όλες τις περιπτώσεις.