tag:blogger.com,1999:blog-7136655045781905113.post8188506181790334621..comments2024-03-25T19:01:19.600+03:00Comments on Διασκεδαστικά Μαθηματικά : Η Κληρονομιά Σωκράτης Δ. Ρωμανίδηςhttp://www.blogger.com/profile/05364191669604847034noreply@blogger.comBlogger3125tag:blogger.com,1999:blog-7136655045781905113.post-52761692232602070422014-10-23T11:51:26.253+03:002014-10-23T11:51:26.253+03:00Ναι, Ευθύμη, έχεις δίκιο. Ξέχασα να γράψω το 100. ...Ναι, Ευθύμη, έχεις δίκιο. Ξέχασα να γράψω το 100. Ευχαριστώ για την επισήμανση. Το διορθώνω τώρα.Papaverihttps://www.blogger.com/profile/09944186649289837331noreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-7136655045781905113.post-51291796069314134432014-10-22T22:52:35.395+03:002014-10-22T22:52:35.395+03:00Διόρθωση πληκτρολογικού λάθους
$8os 800+1000/10=9...Διόρθωση πληκτρολογικού λάθους<br /><br />$8os 800+1000/10=900$ υπόλοιπο $1800-900=900$ΕΥΘΥΜΗΣ ΑΛΕΞΙΟΥhttps://www.blogger.com/profile/11393628882498083224noreply@blogger.comtag:blogger.com,1999:blog-7136655045781905113.post-85440801382479536402014-10-22T22:41:51.789+03:002014-10-22T22:41:51.789+03:00Κάρλο έχουμε ένα πρόβλημα στην διατύπωση:
Γράφεις ...Κάρλο έχουμε ένα πρόβλημα στην διατύπωση:<br />Γράφεις “Το ν-οστο παιδί θα πάρει «ν» νομίσματα και το 1/10 από τα υπόλοιπα νομίσματα που μένουν.” Το σωστό διαισθάνθηκα, για λόγους συμμετρίας και αναλογικότητας πρέπει να είναι: Το ν-οστο παιδί θα πάρει «100ν» νομίσματα (όπως το $1$o παίρνει $1*100=100$, το $2$ο, $2*100=200$, ....) <br />Με βάση την δική μου συμπλήρωση έχουμε και λέμε... <br /><br />Αν $X$ τα νομίσματα, τα παιδιά θα πάρουν κατά σειρά:<br /><br />$1o, 100+\dfrac{X-100}{10}$ υπόλοιπο $X-(100+\dfrac{X-100}{10})$<br /><br />$2o, 200+\dfrac{(X-(100+\dfrac{X-100}{10} )-200)}{10}$ $=\dfrac{9(X+1900)}{100}$<br /><br />Και εδώ έχω μία μικρή έμπνευση, αντί να κάνω πράξεις, αφαιρέσεις, διαιρέσεις με το 10 κλπ<br />και στο τέλος να φτάσω σε υπόλοιπο που θα είναι $0$ γιατί μόνο $1/10 *0=0$ και μόνο έτσι η περιουσία μοιράζεται εξ ολοκλήρου!). Σκέφθηκα να εξισώσω τα ποσά $1$ου και $2$ου παιδιού, αφού είθισται οι γονείς να κληροδοτούν στα παιδιά τους ίσα μερίδια ! :-) <br />$100+\dfrac{X-100}{10}= \dfrac{9(X+1900)}{100} \Rightarrow $<br /><br />$X=8100$. Οπότε:<br /><br />$1os 100+8000/10 =900$ υπόλοιπο $8100-900=7200$<br />$2os 200+7000/10=900$ υπόλοιπο $7200-900 =6300$<br />$3os 300+6000/10=900$ υπόλοιπο $6300-900 =5400$<br />$4os 400+5000/10=900$ υπόλοιπο $5400-900=4500$<br />$5os 500+4000/10=900$ υπόλοιπο $4500-900=3600$<br />$6os 600+3000/10=900$ υπόλοιπο $3600-900=2700$<br />$7os 700+2000/10=900$ υπόλοιπο $2700-900=1800$<br />$8os 800+1000/10=900$ υπόλοιπο $1900-900=900$<br />$9os 900 +1/10*0=900$<br />Τέλος και μια χαρά!...<br />ΕΥΘΥΜΗΣ ΑΛΕΞΙΟΥhttps://www.blogger.com/profile/11393628882498083224noreply@blogger.com